-Posty/Porady/Ogłoszenia - O nas - Zaloguj się

Tytuł:Seniorzy łatwiej otrzymają leki za darmo. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w receptach
Opublikowany 18 marca 2024 19:18 przez PawełA

— To pacjent jest ubezpieczony, a lekarz, czy jest prywatny, czy publiczny, właściwie nie ma to żadnego znaczenia. Z pewnością wprowadzimy zmianę i zrobimy to niebawem – zapowiedziała szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna 14 marca. Co to oznacza dla pacjentów? Wyjaśniamy, co się zmieni w kwestii recept na darmowe leki.

Co się zmieni w kwestii darmowych leków?

Rozszerzenie dostępu do bezpłatnych leków weszło w życie we wrześniu 2023 r. i od tej pory z listy darmowych preparatów mogą korzystać niepełnoletni pacjenci oraz seniorzy powyżej 65. r.ż. (wcześniej ograniczenie dotyczyło osób po 75. r.ż.). Dzięki temu potrzebujący mogą liczyć na obniżenie kosztów związanych z leczeniem wybranych chorób, jednak po drodze mogą napotkać pewien problem. Obecnie nie każdy lekarz może bowiem wystawić receptę na bezpłatne leki. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła niedawno istotną zmianę w tej sprawie.

Szefowa resortu chce ułatwić Polakom ścieżkę dostępu do darmowych leków, które im się należą. W tej chwili lekarz bez podpisanego kontraktu z NFZ, musi potwierdzić wypisaną receptę w podmiocie, który taki kontrakt posiada. — Od tego oczywiście odejdziemy, bo to pacjent jest ubezpieczony, a lekarz, czy jest prywatny, czy publiczny, właściwie nie ma to żadnego znaczenia. Taką zmianę z pewnością wprowadzimy i zrobimy to niebawem – powiedziała Izabela Leszczyna na konferencji z 14 marca.

Nie każdy może wystawić receptę na darmowe leki. Kto więc ma takie uprawnienia?

W komunikacie na stronie pacjent.gov.pl znajduje się lista specjalistów, którzy mogą wystawić receptę na darmowy lek dla seniora lub nastolatka. W kwestii bezpłatnych medykamentów pomoże nam:

  1. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który ma umowę z NFZ;
  2. lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym – po spełnieniu dodatkowych warunków;
  3. pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ;
  4. lekarz dowolnej specjalności (który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania) – dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Żródło: https://www.medonet.pl/biznes-system-i-zdrowie,seniorzy-latwiej-otrzymaja-leki-za-darmo--ministerstwo-zdrowia-zapowiada-zmiany-w-receptach,artykul,38977415.html

Dodaj swój komentarz
Na początku komentarza wpisz swoje imię lub pseudonim
Komentarz osób zalogowanych jest widoczny natychmiast
Komentarz osób niezalogowanych będzie widoczny po zatwierdzeniu przez autora postu