Niedosłuch starczy (łac. presbyacusis) to powoli pogarszająca się zdolność słyszenia, która występuje po 50 roku życia. W przeciwieństwie do utraty słuchu, która może pojawić się w dowolnym okresie życia, nie jest związany z żadną chorobą i wynika z naturalnego procesu starzenia. Niedosłuch starczy zwykle dotyczy obu uszu i pogarsza się, jeśli nie jest leczony.
Ponieważ ubytek słuchu rozwija się stopniowo wraz z wiekiem, osoby starsze dotknięte chorobą często nie zauważają jej objawów przez długi czas. Pierwszym zgłaszanym problemem jest brak możliwości zrozumienia rozmówcy. Seniorzy dotknięci niedosłuchem starszym mają coraz większe trudności w nadążaniu za rozmowami i wycofują się z życia społecznego.
Ponieważ ubytek słuchu związany z wiekiem jest wynikiem naturalnego procesu starzenia, dolegliwość występuje często. Jej prawdopodobieństwo wzrasta wraz z wiekiem: dotyczy co trzeciej osoby powyżej 65 roku życia i ponad 80% osób po 80 roku życia.
Mężczyźni są bardziej narażeni na niedosłuch starczy niż kobiety; z powodu wykonywanej pracy częściej narażają się na hałas, a także częściej palą.
Już istniejący niedosłuch starczy nie ulega samoistnej poprawie. Dlatego przy pierwszych oznakach ubytku słuchu należy udać się do lekarza. Leczenie i poprawa komfortu życia polega na noszeniu aparatów słuchowych na obojgu uszach.
Przyczyny niedosłuchu starczego nie zostały w pełni poznane. Zwykle istnieje kilka czynników, które łącznie prowadzą do utraty słuchu w starszym wieku. Główny powód stanowią procesy starzenia się organizmu. Od około 50 roku życia komórki zmysłowe ślimaka, które odpowiadają za przekształcanie fal dźwiękowych w impulsy elektryczne i przekazywanie ich do mózgu, ulegają zużyciu. Jest ich coraz mniej, przestają spełniać swoją funkcję.
Pozostałe czynniki ryzyka, które sprzyjają niedosłuchowi starczemu, to:
Niedosłuch starczy rozwija się podstępnie i zazwyczaj długo pozostaje niezauważony. Charakterystyczne są następujące objawy:
Uwaga! Ból w uchu lub wydzielina z uszu mają zwykle inne przyczyny niż niedosłuch starczy.
Jeśli lekarz zdiagnozuje niedosłuch starczy, kieruje pacjenta do protetyka słuchu. Czy niedosłuch można wyleczyć? Tak! W większości przypadków senior otrzymuje aparaty słuchowe dla obu uszu.
Nie jest skuteczne w przypadku niedosłuchu starczego.
Aparaty słuchowe mocuje się do obu uszu. Różne ich rodzaje w zasadzie działają w ten sam sposób: wbudowane mikrofony odbierają dźwięk z otoczenia, wzmacniają go i przekazują do ucha przez głośnik.
Rodzaje aparatów:
Protetyk dopasowuje aparaty słuchowe indywidualnie do pacjenta. Może to potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Następnie lekarz laryngolog sprawdzi, czy sprawność słuchu poprawiła się dzięki aparatom słuchowym.
Ponieważ niedosłuch starczy jest związany z wiekiem, można mu zapobiegać tylko w ograniczonym zakresie. Oto metody:
Brak komentarzy.